Ekstra prosię w miocie! Przedstawiamy Gestawean OxiLiv

18 lipiec 2019

Gestawean OxiLiv to rozwiązanie poprawiające produktywność Twojej hodowli. Produkt zawiera OxyPurple oraz mieszaninę cząsteczek w ramach objętej ochroną formuły. Gestawean OxiLiv to produkt płynny, który należy podawać lochom w wodzie pitnej w okresie ostatnich 5 dni przed porodem. Poprawia on podaż tlenu dla prosiąt  podczas porodu, co jest kluczowe dla ich szans na przeżycie.

Hodowle trzody odczuwają coraz większą presję. Hodowcy zareagowali na tę sytuację poprawą żywienia, lepszym zarządzaniem, a także stosowaniem nowoczesnych rozwiązań genetycznych. W wyniku tego liczebność miotów rośnie z roku na rok. Niestety liczniejsze mioty oznaczają większą liczbę martwych urodzeń na miot, a także wyższą śmiertelność przed odsadzeniem. Z tej przyczyny zwiększa się różnica pomiędzy łączną liczbą urodzeń a liczbą odsadzonych prosiąt, co ma negatywny wpływ na produktywność hodowli.

Czy martwe urodzenia i śmiertelność przed odsadzeniem to konieczny koszt większej liczebności miotów?

W nowoczesnych hodowlach regularnie obserwuje się ilość martwych urodzeń na poziomie 8-10%. Różnice pomiędzy hodowlami są znaczne, przy czym opieka nad lochami w okresie porodu może mieć wpływ na zmianę tej sytuacji. Firma Trouw Nutrition opracowała preparat Gestawean OxiLiv, który sprawdził się w zmniejszaniu liczby martwych urodzeń i zwiększeniu liczby odsadzanych prosiąt na lochę rocznie. 

 W jaki sposób Gestawean OxiLiv przynosi korzyści dla loch?

Gestawean OxiLiv zawiera OxyPurple oraz mieszaninę cząsteczek w ramach objętej ochroną formuły. Badania wykazały, iż stosowanie preparatu Gestawean OxiLiv przyczynia się do wzrostu liczby odsadzonych prosiąt o jedno lub dwa na lochę rocznie.

Jak stosować Gestawean OxiLiv?

Gestawean OxiLiv to produkt w płynie, który należy dodawać do wody pitnej w stężeniu 1% w okresie ostatnich 5 dni przed porodem. W okresie ostatnich kilku dni przed porodem locha wypija średnio ok. 15 litrów wody. Stąd też wymagana objętość Gestawean OxiLiv na lochę w ramach 5-dniowej kuracji
wynosi ok. 750 ml.

Badania wykazały, że suplementacja preparatem Gestawean OxiLiv przynosi skutek w postaci jednego lub dwóch dodatkowo odsadzonych prosiąt na lochę rocznie! (Langedijk et al, 2019) Suplementacja preparatem Gestawean OxiLiv powoduje:

  • Zmniejszenie liczby martwych urodzeń
  • W zależności od warunków hodowlanych - mniejszą potrzebę interwencji człowieka podczas porodu
  • Większe pobranie siary
  • Mniejszą śmiertelność przed odsadzeniem